ראיון עם שרון מגן, סטודנטית בצרפת

Sciences Po
מדעי המדינה
21/10/2018
פתיחת הסלון על-ידי שגרירת צרפת בישראל הלן לה-גל
29/10/2018

עדויות מהשטח! - ראיון עם שרון מגן, סטודנטית שלומדת בצרפתהיי שרון, תוכלי לספר על המסלול האקדמי שעברת עד היום?

בשמחה! נסעתי ללימודים בצרפת במסגרת התכנית לתואר שני בלימודי ביטחון בבית הספר למדע המדינה ממשל ויחסים בינלאומיים באוניברסיטת תל אביב. את התואר הראשון שלי השלמתי באוניברסיטה העברית בירושלים, בחוג ליחסים בין-לאומיים.

למה בחרת בסיינס פו?

מדובר באחת האוניברסיטאות המובילות בעולם בתחום היחסים הבין-לאומיים ומדע המדינה. היא מדורגת זו השנה השלישית ברציפות במקום הרביעי לפי QS World University Rankings, ואין ספק שמדובר באחד המוסדות האקדמיים הטובים והיוקרתיים ביותר שיש. כמו כן, קיים שיתוף פעולה פורה בין אוניברסיטת תל אביב לבין סיינס פו, והיה זה סיועם הנדיב של חברי הוועדה לקידום שיתוף הפעולה בין שתי אוניברסיטאות אלו שאפשר לי ללמוד שם. צרפת נראתה לי כיעד מושך עקב ההיסטוריה העשירה של המדינה, התרבות וכמובן, האוכל.

ידעת צרפתית עוד לפני שהחלטת ללמוד בצרפת?

לפני הגעתי לצרפת לא ידעתי צרפתית כלל! למעשה הלימודים בסיינס פו הם בשפה האנגלית ואחת היחידות האדמיניסטרטיביות של האוניברסיטה גם הן מגישות סיוע בשפה האנגלית, כך שמהבחינה הזו אין בעיה. כמו כן, ישנו מספר רב של סטודנטים זרים באוניברסיטה - כולם מדברים אנגלית! בנוסף, סיינס פו מציעה שיעורים בצרפתית (החל משיעורים בסיסיים) לסטודנטים. אין ספק שעדיף להגיע לצרפת עם צרפתית בסיסית, אך גם אם לא - זה לא ממש לא סוף העולם. אגב, היום הצרפתית שלי הרבה יותר טובה, רכשתי כישור נוסף בזכות הנסיעה!

שתפי אותנו בחוויה מצרפת

חוויתי המון, קשה לבחור אחת - אך אם אני מוכרחה לבחור, אז בעיקר החוויה התרבותית. מאד אהבתי את המוזיאונים, התרבות העשירה בפריז בפרט ובצרפת בכלל. כמות המוזיאונים בצרפת היא אדירה ותמיד יש תערוכה מעניינת או מופע מסקרן לצפות בו. מבין החוויות הללו זכורה לי בעיקר הביקור שלי במרכז פומפידו, שבדיוק חגג 40 שנה להיווסדותו.

מה הזיכרון הכי חם שלך מהלימודים?

רמת הלימודים בסיינס פו היא באמת מאד גבוהה, וגם איכות המרצים היא מעולה, באחת ההרצאות, המרצה היה ראש הממשלה לשעבר של פינלנד והשיעור דן בשיתוף הפעולה והממשקים בין המגזר העסקי לציבורי. אין ספק שזו חוויה מיוחדת במינה ומעניינת, ללמוד על הקשרים המיוחדים בין הסקטור העסקי לבין הממשלתי ממישהו שעמד בראש מדינה, והשתלב בעולם העסקי לאחר מכן. שיעורים מעין אלו קריטיים בעידן בו סטודנטים חושבים בעיקר על העתיד התעסוקתי שלהם, ועל כן חשוב לשלב תכנים פרקטיים בלימודיי התואר.

האם הלימודים עזרו לך בחיפוש עבודה?

הלימודים בצרפת הרחיבו את אופקיי והקנו לי ידע בשפה הצרפתית. כמו כן הלימודים בסיינס פו חשפו אותי לצעירים ומרצים מובילים מרחבי העולם, כך שזה עוזר בהרחבת הרשת החברתית שלי, וזה גם רלוונטי לעולם העסקי.

מתכננת נסיעה לצרפת בקרוב? בהחלט, אין ספק שחוויית הלימודים שלי בצרפת גרמה לכך שנפשי נקשרה במקום זה, ועוד אחזור לבקר פעמים רבות. בנוסף, אני עובדת כיום על פרויקט למען חיזוק הקשר בין סיינס פו לבין השוק הישראלי, לכן אני משוכנעת שעוד אחזור לשם בעתיד, בין אם למטרות עסקיות, לימודיות או פרטיות.

ספרי לנו על אירוע שארגנת עם France Alumni Israel רשת של סטודנטים שלמדו כמוך בצרפת.

התחלתי לעבוד לאחרונה על אירוע למען שימור והידוק הקשר בין סיינס פו לבין השוק הישראלי, בדגש על המגזר האקדמי, העסקי והציבורי. כאמור סיינס פו היא אחת האוניברסיטאות המובילות בעולם, ולמרבה הצער היא אינה כה מוכרת, כגון האוניברסיטאות הבריטיות והאמריקניות המובילות. אני רציתי לשנות את זה. בנוסף, בתור אוניברסיטה מובילה המכשירה לרוב את דור העתיד של מנהיגי צרפת (אף הנשיא מקרון למד שם), חשבתי שיכול להיות לכך ערך מוסף, בכף שנוכל לחשוף את הסטודנטים בסיינס פו לעשייה הישראלית, מעבר לנושאים הפוליטיים. כמו כן, בעוד הנשיא מקרון קורא לצמיחתה של צרפת כ-"אומת סטארט-אפ", ועל רקע הקמת מתחם הסטארט-אפ הגדול בעולם בפריז (Station F), נראה שזה הזמן הנכון לבנות ולחזק את הקשרים בין סיינס פו וישראל באמצעות חדשנות ויזמות. בכנס ירצו מיטב המרצים בתחום, וכן הסטודנטים ובוגרי סיינס פו שישתתפו ייחשפו לגורמים מובילים בשוק הישראלי בתחום זה.

תודה רבה שרון ונשמח לראות אותך ביריד, Campus France Israël ו- France Alumni Israël!