קפה מדע # 6: "מהו בעל חיים? התפתחות המיקסוזואה: בעלי החיים הקטנים ביותר על פני האדמה".

פרופסור הושון דורותי, פרופסור לזואולוגיה באוניברסיטת תל אביב.

המהדורה ה-6 של קפה המדע יאפשר הצצה אל התפתחותם של המיקסוזואה: בעלי החיים הקטנים ביותר בעולם! הרעיון מאחורי האירוע פשוט: פיצוח נושא מדעי במקום בעל אווירה לבבית שבו חובבי מדע, סקרנים והדיוטות יכולים לשוחח על נושאים מדעיים מפושטים עם חוקרים ואנשי אקדמיה מומחים בתחום.

המיקסוזונה, על 2180 המינים המזוהים שלה, מהווה את קבוצת הפרזיטים הגדולה ביותר. הם תוקפים דגים, ובמידה פחותה יותר גם את הדו-חיים, זוחלים, יונקים וציפורים... הזיהום הנגרם לדגים עשוי במקרים מסוימים להיות חמור מאוד, וגורם למשל לעיתים לדפורמציות. הבנת הביולוגיה של המיקסוזונה, אם כן, חשובה גם ממניעים כלכליים, משום שזיהומים מעין אלה מחוללים מקרי מוות ומחלות רבים אצל דגים בתעשיית גידול הדגים בבריכות, היכולים להגיע עד כדי חיסול כולל של המלאי.

למרות מניעים כלכליים אלה, הביולוגיה של המיקסוזונה אינה מוכרת דיה. מינים אלה מאופיינים במחזור חיים מורכב, המערבים שני "מארחים", בדרך כלל דג ותולעת טבעתית. זאת ועוד, בפענוח הצופן הגנטי שלהם, חשפה הפרופסור הושון יחד עם צוותה שליצורי האורגניזם המוזר הזה יש קשרים למשפחת המדוזות. המיקסוזונה על מיניה הם יצורים מרשימים, ההופכים בהבנתנו את מהות עולם בעלי החיים עצמו. ואכן, בעלי החיים נחשבים בדרך כלל ליצורי אורגניזם רב-תאי, המאופיינים בכך שהם בעלי תאי עצב ושריר. אלא שפרופסור הושון וצוותה הוכיחו שמאפיינים אלה נעדרים אצל המיקסוזונה ושיצורי האורגניזם האלה אינם נושמים.

יתרה מזאת מדהים לגלות שמאפיינים אלה אינם קדמוניים אלא תוצאה של אובדן: יצורי המיקסוזונה עברו טרנספורמציה יוצאת דופן של הפשטה בעוד הם מסתגלים לתפקודם כפרזיטים.